Obłuże

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Obłuże

Wiadomości

stat

Gdynia: Estakada zakorkowana, bo kierowcy jadą jednym pasem

Estakada Kwiatkowskiego, zdaniem kierowców, nie przystaje do obecnego natężenia ruchu...
Estakada Kwiatkowskiego, zdaniem kierowców, nie przystaje do obecnego natężenia ruchu... fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Popołudniowy korek na Estakadzie Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni na drodze w kierunku Obłuża to codzienność. - Prawie wszyscy od ul. Janka Wiśniewskiego jadą lewym pasem, bo później jest zwężenie. Może trzeba ustawić znak sugerujący "jazdę na zamek" i byłoby ich trochę mniej - sugeruje jeden z naszych czytelników. Urzędnicy odpowiadają, że na przeszkodzie stoją przepisy.Starasz się stosować do zasad jazdy na zamek?

rzadko, nie ma tego przecież w przepisach

6%

bywa, że tak, ale to zwykle okazja dla "cwaniaków" do szybszej jazdy

28%

często, w ten sposób wszystkim na drodze jest łatwiej

66%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1356
Od zakończenia remontu Estakady Kwiatkowskiego minęło już trochę czasu i kierowcy powoli zapominają o olbrzymich zatorach, wywołanych pracami związanymi z awarią dylatacji. Wymuszona zmiana organizacji ruchu sparaliżowała ruch praktycznie w całej Gdyni.

Korki są, ale mogą być mniejsze

Zejście robotników z placu budowy ulżyło zmotoryzowanym, ale nie rozwiązało problemów z dojazdem w kierunku Obłuża i Pogórza. Popołudniami trudno w godzinach szczytu nie natknąć się na korki, które zaczynają się już od ul. Janka Wiśniewskiego zobacz na mapie Gdyni.

Niektórzy kierowcy sugerują, że nie muszą być aż tak duże. Najpierw potrzebna jest jednak dobra wola ich samych.

- Wszyscy jadą lewym pasem - do samego końca zobacz na mapie Gdyni, bo prawy się kończy. Często korek zaczyna się od wjazdu z ul. Wiśniewskiego do samego skrzyżowania z ul. płk. Dąbka zobacz na mapie Gdyni. Czasem znajdzie się odważny kierowca i jedzie prawym pasem do samego końca. Ale równie często jakiś "Strażnik Teksasu" zablokuje tak jadącego kierowcę - podkreślmy: prawidłowo jadącego kierowcę. A z tego co pamiętam, w naszym kraju jest ruch prawostronny - relacjonuje w liście do naszej redakcji pan Łukasz.
... korki bowiem tworzą sami kierowcy. Prawy pas wolny, a lewy zajęty - to sytuacja z każdego popołudnia z trasy w kierunku Pogórza i Obłuża.
... korki bowiem tworzą sami kierowcy. Prawy pas wolny, a lewy zajęty - to sytuacja z każdego popołudnia z trasy w kierunku Pogórza i Obłuża. fot. Łukasz/czytelnik Trojmiasto.pl
Oznakowanie na pomoc?

Przekonać do takiej jazdy kierowców, bez wsparcia urzędników odpowiedzialnych za organizację ruchu, może być trudno. Kolejnym krokiem, który mógłby pomóc, jest odpowiednie oznakowanie.

- Wyobraźmy sobie, że na estakadzie stoi znak "jazda na suwak". W jednym momencie korek staje się o połowę mniejszy! Przecież to chyba najlepsze rozwiązanie, jakie urzędnicy z ZDiZ mogą nam zafundować - wyjaśnia.
Urzędnicy: brakuje wzoru oznakowania


Urzędnicy o problemie wiedzą, ale odpowiadają, że jego rozwiązanie nie jest proste, bo brakuje przepisów określających wzór oznakowania dla techniki jazdy na zamek.

- Bez wprowadzenia zmian do stosownych rozporządzeń, regulujących wzory i zakres obowiązywania znaków na drogach, a także zmiany zapisów ustawy prawo o ruchu drogowym w zakresie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu, ustawienie znaków drogowych sugerujących jazdę na zamek nie jest możliwe - odpowiada Andrzej Ryński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Przyznaje jednocześnie, że najwięcej w tym momencie zależy od kultury kierujących i zmusić ich - póki co - do niczego nie można.

graf. Trojmiasto.pl
- Zgodnie z posiadaną opinią Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z listopada 2014 roku, stosowanie przez kierujących pojazdami "jazdy na zamek" nie wymaga dodatkowego oznakowania znakami pionowymi, a uzależnione jest od samych kierujących pojazdami, dojeżdżających do zwężonego odcinka drogi. Mamy nadzieję, że znak "jazda na zamek" w najbliższej przyszłości zostanie wprowadzony do stosownych rozporządzeń regulujących wzory i zakres ich obowiązywania na drogach. Gdy takie zapisy pojawią się, wyrażamy gotowość do umieszczenia odpowiedniego oznakowania pionowego - dodaje.
Nowa organizacja ruchu zmieni przyzwyczajenia?

Wcześniej sytuację może polepszyć nowa organizacja ruchu. Na razie trwają przygotowania.

- ZDiZ jest w trakcie przygotowań nowej organizacji ruchu dotyczącej zjazdu z estakady na wysokości ul. Unruga. Będzie to miało wpływ również na ten ostatni odcinek estakady przed zwężeniem. Obecnie czekamy na opinię audytora bezpieczeństwa i komisji ds. bezpieczeństwa - dodaje Andrzej Ryński, zastępca dyrektora ZDiZ w Gdyni.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (267)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najbliższe imprezy z dzielnicy Obłuże

Galeria zdjęć dzielnicy Obłuże

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Obłuże

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Obłuże