Obłuże

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Obłuże

Wiadomości

stat

Gdynia: Piesi będą bezpieczniejsi na ul. Benisławskiego?

Zdaniem mieszkańców, montaż sygnalizacji poprawiłby bezpieczeństwo na skrzyżowaniu, ale władze Gdyni mają na to inny pomysł.
Zdaniem mieszkańców, montaż sygnalizacji poprawiłby bezpieczeństwo na skrzyżowaniu, ale władze Gdyni mają na to inny pomysł. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Mieszkańcy Obłuża i Oksywia postulują, by na skrzyżowaniu ulic Benisławskiego i Stolarskiej zobacz na mapie Gdyni pojawiła się sygnalizacja świetlna. Władze Gdyni odpowiadają, że świateł nie będzie - m.in. dlatego, że piesi musieliby zbyt długo czekać na przejście, zaś kierowcy mogliby częściowo ignorować sygnały świetlne - ale ruch chcą w tym miejscu uspokoić w inny sposób.Czy sygnalizacja świetlna to najlepsze rozwiązanie w tym przypadku?

nie, przychylam się do argumentacji miasta

71%

tak, chociaż rozumiem, że w takim miejscu jej postawienie może być faktycznie zbyt kosztowne

9%

tak, miasto powinno ustawić światła na Benisławskiego

20%
O tej okolicy pisaliśmy dwa lata temu przy okazji opisywania zmagań mieszkańców z gdyńskimi urzędnikami dotyczących zabezpieczenia pustostanu przy ul. Benisławskiego, stojącego na granicy Oksywia i Obłuża. Tym razem mieszkańcy zainteresowali nas innym tematem.

Mieszkańcy: coraz więcej aut, coraz mniej bezpiecznieJak przekonują, natężenie ruchu na ulicy wzrasta, co powinno skłonić urzędników do działania. Wokół są sklepy, markety i przedszkole oraz szkoła. Głównym postulatem jest montaż sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Stolarską zobacz na mapie Gdyni lub na przejściu zobacz na mapie Gdyni w okolicach opisywanego przez nas dwa lata temu budynku.

- Skrzyżowanie stanowi główną trasę, którą przemierzają dzieci udające się do przedszkola czy szkoły. Mimo działań edukacyjnych, trudno oczekiwać od najmłodszych rozwagi podobnej, jak u dorosłych. Sygnalizacja z pewnością przyczyniłaby się do realnej poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu - mówi Patryk Felmet, radny PiS, który sprawą - po sygnale od mieszkańców - postanowił zainteresować urzędników.

Miasto: sygnalizacja za droga i bezzasadnaWładze miasta w odpowiedzi na interpelację nie pozostawiają złudzeń: światła się nie pojawią. Jednym z powodów są koszty ich montażu wynoszące aż 300 tys. zł. Zdaniem urzędników nie brakuje też jednak pomniejszych przeciwwskazań.

- Konsekwencją sterowania sygnalizacją na mało obciążonych ruchem skrzyżowaniach jest ograniczenie swobody ruchu zarówno pojazdów, jak i pieszych, co jest związane z realizacją cyklu zmian sygnałów dla poszczególnych kierunków ruchu. Również budowa sygnalizacji na przejściu dla pieszych przy Benisławskiego 16 nie jest zasadna. Piesi, chcąc przejść na drugą stronę jezdni zobligowani są do oczekiwania na zielone światło, co przy niewielkim ruchu pojazdów powoduje zbędne straty czasu - odpowiada Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Jak dodaje, montaż sygnalizatorów nie byłby gwarancją zmniejszenia prędkości, bo kierowcy spiesząc się, przejeżdżaliby przez skrzyżowanie już w trakcie zmiany sygnałów.

Będzie bezpieczniej bez światełNiewykluczone jednak, że w najbliższym czasie pojawią się inne elementy uspokajające ruch. Stosowne analizy już trwają. Optymalne rozwiązanie ma zostać wprowadzone.

- Fizyczne ograniczenia i urządzenia bezpieczeństwa ruchu, takie jak azyle dla pieszych, wyniesione przejścia, progi zwalniające, bądź wyniesione skrzyżowania z najlepszym skutkiem zmuszają kierowców do ograniczenia prędkości i odpowiednio wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym - uzupełnia wiceprezydent Gdyni.

Opinie (103) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Zdjęcia dzielnicy Obłuże

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Obłuże

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Obłuże