Obłuże

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Obłuże

Wiadomości

stat

Gdynia: Przebudowa ul. Płk. Dąbka może się opóźnić

Skrzyżowanie wymaga zmian od wielu lat, ale wcześniej na inwestycję nie było pieniędzy.
Skrzyżowanie wymaga zmian od wielu lat, ale wcześniej na inwestycję nie było pieniędzy. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Czy przebudowę skrzyżowania ul. płk. Dąbka z ul. Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni w Gdyni rozpocznie się, jak zapowiadano, w tym roku? Urzędnicy przekonują, że tak, choć nie ma jeszcze gotowego projektu, a inwestycji brakuje w oficjalnym wykazie planowanych na najbliższe miesiące przetargów na roboty budowlane.Czy przebudowa skrzyżowania rozładuje korki?

tak, liczę, że ruszy jak najszybciej

26%

zmniejszy je, ale zator będzie nadal

36%

nie, nastąpi tylko drobna, doraźna poprawa sytuacji

38%
Przypomnijmy zapowiedzi z lata zeszłego roku. Według oficjalnych deklaracji gdyńskich urzędników w tym roku ma ruszyć budowa dodatkowego pasa na ul. płk. Dąbka zobacz na mapie Gdyni w kierunku Kosakowa przy jednoczesnym wydłużeniu prawoskrętu w kierunku ul. Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni. Miasto zapowiadało, że to najlepszy wariant na odkorowanie regularnie zatkanego skrzyżowania.

Projekt w toku, choć termin minął

- Przygotowując się do inwestycji analizowaliśmy różne rozwiązania. Te, które dałoby się wprowadzić znacznie szybciej, przyniosłyby efekt, ale na krótko - informował w sierpniu ub. r. Sebastian Drausal, rzecznik prasowy UM w Gdyni.
Początkowo wszystko szło zgodnie z planem. We wrześniu rozstrzygnięto przetarg na projekt przebudowy, który wygrała firma Nevora, inkasując za prace 126 tys. zł. Pełna dokumentacja miała znaleźć się na biurkach urzędników do połowy grudnia. Wciąż jednak nie jest gotowa.

Jak mówią urzędnicy, powodem opóźnień jest konieczność dołożenia do projektu kawałka drogi rowerowej. Tłumaczą, że chodzi o odpowiednie powiązanie planowanej Trasy R-10 z ul. Kwiatkowskiego, która została zaprojektowana wcześniej.

- Prawdopodobny, ale jeszcze nie ustalony nowy termin dostarczenia kompletnej dokumentacji, to lipiec lub sierpień 2017 roku - informuje Andrzej Ryński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Plany miasta dotyczące skrzyżowania Płk. Dąbka i ul. Kwiatkowskiego.
Plany miasta dotyczące skrzyżowania Płk. Dąbka i ul. Kwiatkowskiego. graf. Trojmiasto.pl

Inwestycji brakuje w harmonogramie, ale miasto uspokaja

Problemy z przebudową skrzyżowania sugeruje też lektura oficjalnego harmonogramu postępowań przetargowych na 2017 rok, gdzie inwestycja nie została ujęta.

Mimo problemów, urzędnicy przekonują, że realizacja inwestycji w tym roku się rozpocznie, ale wykonawcy miasto zacznie szukać najwcześniej jesienią, a to może oznaczać, że - wbrew urzędniczym zapowiedziom - prace mogą ruszyć dopiero za rok.

- Przetarg zostanie ogłoszony najszybciej, jak to tylko możliwe - po otrzymaniu dokumentacji. Planowany czas ogłoszenia to wrzesień 2017 roku - opowiada Andrzej Ryński
Problemy od lat

Przypomnijmy, że pierwotne plany dotyczące odkorkowania tej części Obłuża były inne. Dzięki rezerwie terenowej, po otwarciu portu lotniczego Gdynia-Kosakowo, poszerzona miała zostać ul. płk Dąbka. Lotnisko pozostaje nieczynne, a kierowcy z północnych dzielnic Gdyni nadal tkwią w zatorach.

W 2012 roku przesunięto przystanki autobusowe i postój taksówek, wykonano także zatoki dla pojazdów komunikacji publicznej i wyregulowano sygnalizację świetlną. Na niewiele się to jednak zdało, bo samochodów w tej części Gdyni wciąż przybywa i korki nie zmalały.

Czytaj też: Więcej kursów na plażę w Rewie

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (244)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Galeria zdjęć dzielnicy Obłuże

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Obłuże

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Obłuże