Obłuże

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Obłuże

Wiadomości

stat

Gdynia: wiadukty na ul. Puckiej za 60 mln zł

Przejazd przez szlabany w ciągu ul. Puckiej w Gdyni to problem. Rozwiąże go wiadukt drogowy i kolejowy. Powstaną najwcześniej w 2021 roku.
Przejazd przez szlabany w ciągu ul. Puckiej w Gdyni to problem. Rozwiąże go wiadukt drogowy i kolejowy. Powstaną najwcześniej w 2021 roku. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Wiadukty kolejowy i drogowy w ciągu ul. Puckiej zobacz na mapie Gdyni mają rozładować korki na dojeździe do północnych dzielnic Gdyni. Ich budowa pochłonie ok. 60 mln zł, a kosztami miasto podzieli się z PKP PLK. Obiekty powstaną nie wcześniej niż w 2021 roku.Czy wiadukty na Puckiej rozwiążą problem korków w okolicy?

zdecydowanie, czekam na szybką realizację

52%

na pewno pomoże, ale potrzebne są kolejne inwestycje

39%

nie, samochodów przybywa, korki przeniosą się w inne miejsca

9%
Przejazdy kolejowe w ciągu ul. Puckiej doprowadzają od lat do sporych nerwów mieszkańców Chyloni i Pogórza. Szlabany opóźniają jazdę o kilka minut, ale bywa, że oczekiwanie na ich podniesienie po przejeździe pociągu trwa nawet pół godziny.

Jak wygląda to w praktyce pokazał nasz ostatni test drogowy, w którym zbadaliśmy, jak najszybciej dojechać z obwodnicy do Galerii Szperk na Pogórze.

Wszystko trwa tak długo z powodu dwóch zarządców infrastruktury kolejowej na tym odcinku: SKM i PKP PLK. Dróżnik, by puścić ruch samochodowy musi otrzymać sygnały od dyżurnych ruchu z obydwu miejsc. Sprawa jest znana doskonale w magistracie, ale przez lata nie udało się wypracować szybkiego i konkretnego rozwiązania problemu.

O planach miasta dotyczących usprawnienia przejazdu przez tory w Chyloni pisaliśmy w maju 2016 roku.

Jest porozumienie w sprawie wiaduktu kolejowegoWedług przyjętej koncepcji kierowcy, którzy jadą od strony Pogórza, najpierw trafialiby na wiadukt drogowy nad torami, a zbliżając się do ulicy Chylońskiej wjeżdżaliby pod wiadukt kolejowy. Pociągi przejeżdżałyby nad jezdnią

Planowana organizacja ruchu po przebudowie wiaduktów.
Planowana organizacja ruchu po przebudowie wiaduktów. graf. Trojmiasto.pl
W ostatnich dniach sfinalizowano wreszcie rozmowy z kolejarzami dotyczące budowy wiaduktu kolejowego w ciągu ul. Puckiej, który pozwoliłby swobodnie przejechać pociągom i pojazdom.

- W celu realizacji tego zadania, miasto podpisało już porozumienie z PKP PLK, które przewiduje, iż Gdynia sfinansuje przebudowę układu drogowego. Wstępnie szacowany koszt inwestycji to ok. 30 mln zł, z czego połowę pokryje miasto, zaś drugą połowę kolejarze - informuje Agnieszka Janowicz z referatu relacji z mediami UM w Gdyni.
Czytaj również: Kolej w Trójmieście. Planowane inwestycje

Wiadukt kolejowy w ciągu ul. Puckiej ma być realizowany w ramach projektu "Prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia - Słupsk", współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej.

Wiadukt drogowy: 18 mln od miasta, 12 mln od PLKZ kolei projekt pod nazwą "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - etap III" pozwoli na budowę wiaduktu drogowego w ciągu ul. Puckiej, nad torami kolejowymi linii 201 i 228 oraz nad grupą torów stacji Gdynia Port w okolicy ul. Unruga.

Oficjalne porozumienie w tej sprawie dopiero zostanie podpisane.

- W celu realizacji inwestycji Gdynia i PKP PLK podpiszą list intencyjny, który przewiduje, iż miasto przedstawi koncepcję programowo-przestrzenną wiaduktu, wraz z oszacowaniem kosztów. Wstępnie planowany koszt inwestycji to ok. 30 mln zł, z czego 18 mln zł pokryje miasto, a 12 mln kolejarze - dodaje Agnieszka Janowicz.
Według wstępnych założeń wiadukty na ul. Puckiej powstaną najwcześniej za 4 lata.

Zobacz test drogowy z obwodnicy na Pogórze

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (217)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Galeria zdjęć dzielnicy Obłuże

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Obłuże

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Obłuże