Obłuże

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Obłuże

Wiadomości

stat

Pogórze: droga nowa, ale światła po staremu

interwencja trojmiasto.pl
Na skrzyżowaniu po otwarciu przejazdu ul. Derdowskiego w kierunku Kosakowa robią się korki.
Na skrzyżowaniu po otwarciu przejazdu ul. Derdowskiego w kierunku Kosakowa robią się korki. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Od kilkunastu dni można korzystać z nowej drogi wybudowanej przez gminę Kosakowo. Ulica Derdowskiego łączy Kosakowo z Gdynią. Dwukilometrowy odcinek dwupasmowej jezdni zaczyna się na krzyżówce z ul. płk. Dąbka zobacz na mapie Gdyni i ma odciążyć ruch w okolicy Pogórza, Obłuża, ale na razie kierowcy narzekają na ustawienia sygnalizacji świetlnej.Czy sterowniki sygnalizatorów działają w Trójmieście poprawnie?

tak, nie widzę problemów

6%

różnie bywa, przydałby się przegląd niektórych skrzyżowań

56%

nie, nie dają swobodnego przejazdu z kierunków, z których jedzie najwięcej pojazdów

38%
Sytuacja powtarza się każdego popołudnia w dni powszednie. Sznur samochodów jadących w kierunku północnych dzielnic Gdyni i Kosakowa ciągnie się od Estakady Kwiatkowskiego przez płk. Dąbka do galerii Szperk. Do niedawna kierowcy z Kosakowa i okolic jadący do domów musieli jechać ul. płk. Dąbka, zwiększając dodatkowo ruch. Na początku grudnia problem zniknął.

Nowa droga za 9 mln złW Kosakowie, pomimo trwających robót, przekazano 5 grudnia do użytku kierowców ulicę Derdowskiego. Ten dwukilometrowy odcinek dwupasmowej jezdni zbudowany przez gminę łączy galerię Szperk z Kosakowem.

graf. Trojmiasto.pl
Oprócz nowej nawierzchni powstało również utwardzone pobocze oraz uliczne oświetlenie ledowe. Natomiast w przyszłości do nowego układu drogowego zostanie dołączona ścieżka rowerowa. Koszt budowy wyniósł 9 mln zł. 1/3 kwoty to dofinansowanie z Narodowego Programu Dróg Lokalnych.

Kierowcy: zmiany świateł do poprawkiKierowcy z nowej drogi się cieszą, ale część z nich podkreśla, że nie pomyślano o odpowiedniej synchronizacji świateł.

Kierowcy zwracają uwagę, że wyjazd ze skrzyżowania przy Galerii Szperk jest obecnie problemem.
Kierowcy zwracają uwagę, że wyjazd ze skrzyżowania przy Galerii Szperk jest obecnie problemem. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Urzędnicy odpowiadają, że o problemie wiedzą. Twierdzą, że utrudnienia są spowodowane wprowadzeniem tymczasowego programu sygnalizacji dla szczytu porannego, w którym zielone światło dla wlotu ul. Derdowskiego wyświetlane jest dłużej niż przed otwarciem drogi.

Miasto: będzie nowy sterownik- Sygnalizator, który obsługuje to skrzyżowanie jest wyposażony w sterownik starszego typu - tzw. "stałoczasowy", w którym nie ma możliwości skracania i wydłużania poszczególnych sygnałów w kolejnych cyklach, co może zaburzać płynność ruchu na skrzyżowaniu. To jest jednak sytuacja tymczasowa i w ciągu tygodnia na skrzyżowaniu zostanie zainstalowany nowy sterownik sygnalizacji świetlnej, co umożliwi wdrożenie nowego programu, w którym długość sygnałów zielonych dla poszczególnych strumieni ruchu będzie zmienna - wyjaśnia Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdyni.
Sama droga została oddana do ruchu, mimo że trwają jeszcze prace. Kosztowała 9 mln zł i powstała dzięki środkom gminy Kosakowo (6 mln zł) i wsparciu rządowemu.
Sama droga została oddana do ruchu, mimo że trwają jeszcze prace. Kosztowała 9 mln zł i powstała dzięki środkom gminy Kosakowo (6 mln zł) i wsparciu rządowemu. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Urzędnicy obiecują, że po zmianach sygnał zielony dla wlotu ul. Derdowskiego będzie wydłużany tylko w przypadku obecności pojazdów na tym wlocie.

- Przez pozostały czas zielone światło będą otrzymywać pojazdy poruszające się w ciągu ul. płk. Dąbka - dodaje Grzegorczyk.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (217)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Galeria zdjęć dzielnicy Obłuże

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Obłuże

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Obłuże