Obłuże

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Obłuże

Wiadomości

stat

Przebudują ważne skrzyżowanie w Gdyni

Skrzyżowanie będzie przebudowywane do maja 2019 roku.
Skrzyżowanie będzie przebudowywane do maja 2019 roku. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Do końca tygodnia urzędnicy czekają na oferty wykonawców gotowych na przebudowę skrzyżowania ul. płk. Dąbka i Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni. Remont ma potrwać do maja przyszłego roku. Aktywiści zwracają uwagę, że niewiele on zmieni, jeśli nie zostanie przebudowana także ul. Kwiatkowskiego.Czy przebudowa skrzyżowania odkorkuje ten fragment Gdyni?

tak, będzie się jeździć znacznie lepiej

19%

nie, nic to nie zmieni, skoro ul. Kwiatkowskiego zostaje jaka jest

81%
O przebudowie permanentnie zakorkowanego skrzyżowania na północy Gdyni urzędnicy mówili już latem 2016 roku. Potem budowa dodatkowego pasa na ul. płk. Dąbka zobacz na mapie Gdyni w kierunku Kosakowa przy jednoczesnym wydłużeniu prawoskrętu w kierunku ul. Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni miała ruszyć w 2017 roku. Teraz już niemal na pewno się zacznie, bo ogłoszony został przetarg. Na oferty urzędnicy czekają do piątku. O wyborze wykonawcy w 60 proc. zdecyduje cena, a w 40 proc. okres udzielonej gwarancji.

Dodatkowe pasy i fragmenty buspasów- Rozbudowa ul. Dąbka obejmie swym zakresem odcinek od skrzyżowania z ul. Kwiatkowskiego (łącznie ze skrzyżowaniem) do ul. Maciejewicza zobacz na mapie Gdyni (wysokość pętli autobusowej) - tłumaczy Bogusław Moniuszko, kierownik działu dróg z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Co się zmieni? Powstanie dodatkowy pas ruchu do skrętu z ul. Dąbka w ul. Kwiatkowskiego, sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych oraz krótkie odcinki buspasów. W projekcie uwzględniono także wykonanie drogi rowerowej w obrębie skrzyżowania ul. Płk Dąbka i ul. Kwiatkowskiego oraz nowej zatoki przystankowej. 

- Rozpoczęcie inwestycji planowane jest w drugiej połowie sierpnia, natomiast zakończenie w maju przyszłego roku. Realizacja inwestycji poprawi przepustowość i funkcjonowanie skrzyżowania oraz zwiększy bezpieczeństwo pieszych - dodaje Bogusław Moniuszko.

Społecznicy: róbmy buspasy, a nie zatoki autobusoweZmiany nie podobają się społecznikom ze stowarzyszenia Miasto Wspólne, którzy już w zeszłym roku apelowali, by nowe pasy w całości stawały się buspasami.

- Liczymy, że jeszcze uda się przekonać ZDiZ do zmian w projekcie i likwidacji tego anachronicznego rozwiązania. Dziś cały projekt to zaproszenie do przyjeżdżania do Gdyni samochodem i do wyprowadzki z Gdyni do Kosakowa kolejnych podatników. Jeśli na przystanku Stare Obłuże dziennie zatrzymuje się ponad 280 autobusów, które są w stanie przewieźć ponad 30 tys. pasażerów, to jesteśmy przekonani, że to właśnie oni, pasażerowie ZKM, powinni mieć tu priorytet. W projekcie mamy za to krótki odcinek buspasa, który kończy się na zatoce, co spowoduje, że w najbardziej newralgicznym miejscu - na zjeździe na Kwiatkowskiego - autobus będzie musiał swoje odczekać, by włączyć się do ruchu - mówi Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.
Społecznicy chcą więc najpierw próbować przekonać urzędników do zmiany, a jeśli im się nie uda, to złożą projekt wyznaczenia buspasów w przyszłorocznym budżecie obywatelskim. Urzędnicy już wcześniej przekonywali jednak, że o buspasie z prawdziwego zdarzenia będzie można rozmawiać dopiero wtedy, gdy przebudowana zostanie też ul. Kwiatkowskiego. Czyli kiedy? Konkretnego terminu na razie nie ma.

- Obecnie w opracowaniu jest dokumentacja techniczna na przebudowę ulicy Kwiatkowskiego zakładająca m.in. poszerzenie ulicy do dwóch jezdni - po dwa pasy ruchu - mówi Bogusław Moniuszko.

Opinie (298) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Zdjęcia dzielnicy Obłuże

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Obłuże

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Obłuże