Obłuże

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Obłuże

Historia dzielnicy Obłuże

Obłuże to północna dzielnica Gdyni, do której możemy dotrzeć szeroką i bezkolizyjną Trasą Kwiatkowskiego. Choć jej budowę rozpoczęto w latach 70-tych, dopiero od niedawna jest w całości gotowa i pozwala nie tylko na łatwy dojazd na Obłuże, ale także do trójmiejskiej obwodnicy. Ponadto na Obłuże kursuje wiele linii autobusowych. Część z nich ma tutaj także swoje pętle autobusowe.

Pierwsze wzmianki o dzielnicy pojawiają się już w dokumentach z XIII wieku, chociaż przedwojenne wykopaliska wskazują na pierwsze ślady osadnictwa sięgające setek lat przed naszą erą. Dzielnica w granice administracyjne Gdyni została przyłączona w 1933 roku. W latach 70-tych obszar dzielnicy został poszerzony o kolejne sąsiednie tereny. W epoce Gierka rozpoczęto także stawianie pierwszych bloków mieszkalnych, które dzisiaj stanowią niemal połowę zabudowy całej dzielnicy. Łatwy dojazd do centrum oraz budowanej wówczas Obwodnicy Trójmiasta służyć miała Trasa Kwiatkowskiego. Niestety inwestycja ta była realizowana z ogromnym trudem. Oddanie do użytku całej ponad pięciokilometrowej bezkolizyjnej drogi nastąpiło dopiero w 2008 roku.

Oprócz budynków z wielkiej płyty, połowę powierzchni dzielnicy stanowią ogródki działkowe rozciągnięte na obszarze kilku kilometrów. Pomiędzy blokami można znaleźć także mniejsze osiedla, a nawet domki jednorodzinne.

Na terenie Obłuża istnieje kilka placówek oświatowych. Znajdują się tu zarówno przedszkola, szkoły podstawowe, jak i gimnazjum oraz liceum. Jest także biblioteka publiczna.

Oferta handlowo-usługowa nie jest wprawdzie specjalnie rozwinięta, jednak we wszystkie najbardziej potrzebne artykuły spożywcze można zaopatrzyć się w osiedlowych sklepach lub większych marketach spożywczych.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Mapa dzielnicy Obłuże

 

Kościoły w dzielnicy Obłuże

Komisariat Policji

Rada dzielnicy

Dom Kultury

  • Klub Seniora
    81-179 Gdynia, Białowieska 1
    tel: 58 625-00-87
  • Klub Seniora
    81-168 Gdynia, pl. św. Andrzeja 1
    tel: 58 625-34-27

Forum dzielnicy Obłuże